jasmina jasmina
213
BLOG

Kancjonarz......

jasmina jasmina Kultura Obserwuj notkę 8

Znalezione w sieci :) a właściwie konkretniej , tu na salonie...................z JEDNEJ STRONY SKRÓCONA WERSJA, Z DRUGIEJ DODANE, BO ZNALEZIONE W SIECI TANKI.

Pierwszy polski zbiór wierszy typu tanka

W recenzjach z poprzednich publikacji Kamili Kampy zwracałem uwagę na jej skłonności do wymyślania neologizmów. Proszę zauważyć; "kancjonarz", a nie znany leksykografii "kancjonał ""czyli zbiór pieśni religijnych i śpiewów liturgicznych. Etymologicznie oba słowa pochodzą od łacińskiego canticum czyli pieśń. Tanka, to krótka pieśń, trzydziestojednosylabowy wiersz japoński. Neologizm kancjonarz  zda się sugerować, że jest to zbiór krótkich pieśni nie mających jednak nic wspólnego z liturgią chrześcijańską o czym jednoznacznie rozstrzyga zawarty w tytule przymiotnik. Sam tytuł wskazuje  na dwa kręgi kulturowe; romański, a więc europejski , oraz japoński, co stanowi swoisty oksymoron kulturowy. Podobnie jak tuwimowska"Biblia cygańska " czy garcialorkowskie " Romancero gitano ". W pierwszym przypadku wiadomo, że nie chodzi o Pismo Święte w którymś z dialektów romskich ale  o fundamentalne dziełko o tematyce cyga ńskiej.  W drugim- zbiór klasycznych hiszpańskich utworów liryczno - epickich o Rekonkwiście, metaforycznie zostaje " przypisany " andaluzyjskim Cyganom. Czy zbiór krótkich pieśni Kamili Kampy jest pastiszem? Jeśli tak, to czego?  Trudno uznać za pastisz   kilkadziesiąt  wierszy  z gatnku, który rozwijał się przez 1300 lat, przechodził różne koleje losu i miewał rozmaite konkretyzacje. Takie  " hurtowe " pastisze nie istnieją. Kamila Kampa zapożyczyła tylko obcą formę wersyfikacyjną i problematykę tego  gatunku  literackiego .   . Poeci z elektronicznej wioski świataczęsto sięgają po obce  kulturowo formy. Współczesność, to nie tylko lepsza komunikacja, ale również większa płynność i wzajemne przenikanie się różnych kultur. Jak już wspomniałem japońska tanka, podobnie jak wywodzące się z niej haiku stała się gatunkiem uniwersalnym. Zostały jednak zachowane podstawy ideowo - tematyczne krótkiej pieśni, utworu o miłości lub pięknie Natury. Niekiedy łączącego oba tematy. Zapewne w rozwoju historycznym tematy były rozmaite. Nie japoniście trudno stwierdzić, jak wygląda wzorzec czyli współczesna tanka. Ile rzeczywiście wniosła do niej Michi Tawara (ur.1962 ). Czy tylko współczesny język? A może również  nową obyczajowość,wrażliwość i sposób postrzegania świata?...

W miniaturach Kamili Kampy bez trudu odnajdziemy tradycyjną tematykę tanki.Z  ledwo  dostrzegalnym przechyłem w stronę Natury,pojmowanej dość panteistycznie.  Jest  także  przekaz  emocji wywołanych nieobecnością Ukochanego. Ta postać to raczej figura "poetycka" niż realny bohater. Czyli pełna konwencjonalizacja w duchu klasyki gatunku. Więcej, zapewne. powiedziałaby nam analiza topoji czy rekwizytów stosowanych w wierszach. aaodnotowuję,więc; "most snów " czy "pragnień" albo   " marzeń " reprezentujący aktywność podmiotu lirycznego. Jest wszechobecna tęsknota czyli kobiecy element tanki ,który tak nie podobał się nowożytnemu krytykowi  Masaoce. Stosunkowo mało jest refleksji filozoficznej podobno silnie reprezentowanej w miniaturkach z antologii „Dziesięćtysięcy liści”.

Rekwizytornia wierszy Kamili Kampy z całą pewnością jest polska; "halny","redyk" "pleszki "" Wrażliwość "peelki ", to wrażliwość kobiety współczesnej l włożona w kostium konwencji artystycznej. Wyjściem z tej konwencji byłyby następne tomy  trzydziestojedno sylabowca akceptujące starą  formę i  poszukujące nowych treści.

 

                                                                                      Floryda

całośc tu : http://obok.literatury.salon24.pl/488418,poslow ie-do-pierwszego-polskiego-zbioru-wierszy-typu-tanka

                                                                                                     

Parę tank Kamili kampy z tomiku " Kancjonrz japoński":

 

Pieśń 1

 

wiosenna trawa

z żółtym  rozkwitem  pleszków

pomiędzy źdźbłami

 

i jabłoń tam nabrzmiała

biało - różowym kwieciem

 

 

 

Pieśń 3

 

burzowe chmury

skryły świetliste punkty

wiatr strząsa liście

 

niepokój kradnie mój sen

zamieniając noc na świt

 

 

 

 

Pieśń 57

 

zieleń uśpiona

w dereniowych gałęziach

marząca sennie

 

o metalicznym słońcu

co złotem nasyca mgłę

 

 

 

 

Pieśń 56

 

skrzydlaty balet

nad błoniami urzeka

motyle flirty

 

to rozedrgane mgnienia

trwające tylko chwilę

 

 

 

 

Pieśń 46

 

zimowy pejzaż

zamknął w sobie śnieżnymi

skrzydłami mój czas

 

płatek usiadł na rzęsie

na chwilę - jak podróżny

 

 

 

 

Pieśń 41

 

mój cień samotny

przyczepiony do somy

trwa bardzo wiernie

 

dlaczego tylko jeden ?

spytałam księżyc nocą

 

 

 

 

Pieśń 5

 

niedługo jesień

pozłoci liście klonu

a świerszcze zasną

 

policzę szron we włosach

kolejnej białej zimy

 

Kamila Kampa

 

 

 

 

jasmina
O mnie jasmina

Literat.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura